Ağır Ceza Mahkemesi Davası Süreci

Ağır Ceza Mahkemesi Davası Süreci

Hukuk sisteminin önemli uygulayıcılarından bir olan ağır ceza mahkemesi adli yargı sürecinin ilk derece mahkemelerindendir. Birçok bölgede yoğunluk oranına göre mahkemeler hakim ve savcılar yüksek kurulunun önerileri doğrultusunda Adalet Bakanlığı tarafından kurulmaktadırlar. Bu mahkemeler genel anlamda bulundukları bölgenin adıyla tanımlanırlar. Bir heyet önderliğinde çalışan ağır ceza mahkemesi yeteri kadar üyenin bir araya gelmesiyle toplantılarını gerçekleştirirler. Bu noktada ağır ceza mahkemesinin hangi tür suçlara baktığını da bilmek gerekmektedir.

Ağır Ceza Mahkemesi Hangi Suçlarla İlgilenir

Ağır ceza mahkemeleri Türk Ceza Kanunu sisteminde yer alan yağmacılık, nitelikli dolandırıcılık ve hileli iflas suçları ile resmi belgede sahtecilik gibi başlıca suçlara bakmaktadır. Bunun dışında devletin güvenliğine, anayasal düzene ve milli savunmaya karşı işlenmiş olan suçlara da ağır ceza mahkemesi bakmaktadır. Yine terörle mücadele kanununun belirlediği suçlarda ağır ceza mahkemeleri bünyesinde görülen davalardır. Son olarak müebbet hapis cezası gerektiren suçlarda ağır ceza mahkemelerinin görev alanına dahil bulunmaktadır. Bu suçlardan herhangi biri ile yargılanan kişiler ağır ceza mahkemeleri tarafından dava dilekçesi ile soruşturma altına alınırlar. Buradaki davalar ağır ceza mahkemesinin heyetinde çalışan üyeler tarafından görülür. Ağır ceza mahkemelerinin toplanması için bir mahkeme başkanı ve iki üye şart bulunmaktadır.

Dava Sürecinde Ne Yapılmalıdır

Öncelikle yargılama aşamasında ağır ceza davalarının ne kadar süreceği önemlidir. Bu süre konusunda net bir şey söylemek mümkün değildir. Bu süreç davada yargılanan sanıkların sayısına ve delil durumuna göre çeşitli sürelerde tamamlanabilmektedir. Yine ağır ceza mahkemesi tarafından görülen davaların temyiz aşamasına uğraması da Yargıtay sürecindeki işlemler nedeniyle daha da uzayabilmektedir. Bu dava sürecinde bu işin uzmanı olan bir avukat bulmak sanık ve şüphelilerin savunması noktasında önemli avantajlar sağlayacaktır. Bu anlamda Sozer Hukuk Bürosu sizlere ağır ceza davalarında etkili bir savunma süreci içerisinde hizmet vermektedir. Siz de bu zorlu süreçte etkin bir destek sağlamak isterseniz Sozer Hukuk Bürosu ile iletişime geçerek dava savunmasını hazırlayabilirsiniz.

Sonuç olarak hukuksal süreçler arasında en zorlu alanlardan biri olan ağır ceza mahkemesi davaları bu anlamda etkili bir savunma sürecini gerektirmektedir. Konu hakkında yeterli donanıma sahip olmayan avukatlar bu dava alanınızda sorun teşkil edebilirler. Sizlerde bu anlamda problem yaşamamak için Sozer Hukuk Bürosu’ndan gerekli desteği sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile ilgili Diyarbakır Ceza Avukatı sayfamıza göz atabilirsiniz.

Leave a Comment