Her Dava İçin Avukatlık Ücreti Aynı Mıdır?

Davaların savunmalarını üstlenen, alanında uzun yıllar eğitim görmüş avukatların ücretleri hakkında kafa karıştırıcı liretatürler mevcuttur. Hangi avukatın ne kadar avukatlık ücreti talep edeceği sorusu davayı açan taraf için oldukça önemlidir.

Dosya masrafları, avukatlık ücretleri, diğer giderler ile birlikte oldukça kabarık bir liste ile karşı karşıya kalan davalı taraf tereddütte bulunmaktadır. Her dava için avukatlık ücreti aynı değildir. Davanın hangi konu üzerine olduğu, kaç yıl süreceği yani süresi, gidilecek yol ve daha birçok husus avukatlık ücretlerini belirleyen faktörlerdir.

Her avukatın kendine özel çalışma stili vardır. Buna rağmen her sene belirlenen asgari avukatlık ücretleri doğrultusunda, kendisine başvuran kişilerden ücret talep etme hakkına sahiptir. Belirlenen asgari avukatlık ücretinin sınırları dışına hiçbir avukat çıkamaz.

Avukatlık Ücretini Belirleyen Faktörler Nelerdir?

Belirlenen asgari avukatlık ücretinin alt limiti ve üst limiti vardır. Bulunduğu ilinde barısuna bağlı olarak çalışan ve baronun yönlendirmesi ile müvekkilerini belirleyen bir avukat alt limit avukatlık ücretini değil üst limit avukatlık ücretini değil aşamaz.

Bu noktada davadan alt limit mi yoksa üst limit mi talep edeceği davanın türüne, süresine ve devam edecek prosedürlere bağlıdır. Bulunmaktadır bağlamda da devreye avukatın insiyatifi girmektedir. Ne kadar sorumluluğun altına girdiyse avukatlık ücreti de bu doğrultuda artmaktadır.

Ceza davaları, boşanma davaları, suç davaları, icra davaları ve daha birçok davanın yürütülmesi de yargılanması da farklıdır. Tüm bulunmaktadır farklar en nihayetinde avukatlık ücretlerini doğrudan etkilemektedir.

Avukatın izlediği yol, yöntem, strateji sonrası ortaya çıkacak masraflar, dosya giderleri ve daha birçok husus davayı açan taraftan talep edilecektir. Mahkeme nazarında haklı çıkan tarafa bir takım ödenen meblağlar geri ödenmektedir. Burada unutulmaması gereken tüm bu bilgilere bir avukat tarafından vakıf olunması gerektiği bilinmelidir.

Leave a Comment