İş Kazasında İşçinin Hakları

İş Kazasında İşçinin Hakları

Çalışma ve iş hayatında çeşitli kazalar yaşanabilmektedir. Kaza riskinin azaltılması için iş yeri ve firmalar yeterli önlem alması gerekir. Yaşanılan iş kazalarında ise işçinin ve ailesinin şirketten talep ettiği haklar bulunmaktadır. Hukuk firmamız bünyesinde işçilerin haklarını savunmaya yönelik çalışmalar yapmaktadır. İş kazası sonrasında firmamıza gelen kişilere sahip olduğu haklar anlatılarak bu konu hakkında yol haritası çizilmektedir. Yaşanılan kazanın büyüklüğüne göre işçinin hakları da artmaktadır.

Kazanın büyüklüğü ve işçinin çalışamama durumuna göre iş yerinden tazminat talep edilmektedir. Gerekli önlemleri almayan iş yeri, kazadan sonra işçiye ve ailesine para yardımında bulunmaktadır. Bir işçinin iş kazası tazminatı talep edebilmesi için kazanın iş yerinde gerçekleşmiş olması gereklidir. Bunun yanı sıra iş için farklı bir yere gönderilme sonucu veyahut iş yeri için çalışma esnasında gerçekleşen kazadan iş yeri sorumlu tutulur. Böylelikle işçiye tazminat hakkı doğar.

İş Kazası Hak Talebi Süreci Nasıl İşler?

İş yerinde ya da çalışma sırasında yaşanılan iş kazası sonucunda şirketin işçiye sağlaması gereken yardımlar bulunmaktadır. Hukuk büromuz işçi ve kaza hakları konusunda uzman olup, pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Alanında uzman avukatlarımız ile işçi haklarını savunmak için gerekli adımları takip etmekteyiz. İş kazası geçiren işçi büromuza geldikten sonra gerekli işlemlere başlanır. İlk olarak işçinin hastane kayıtları ve yaralanma sonucunda belgeleri hazırlanır. Sosyal güvenlik kurumu bu belgeleri sigorta kapsamında istemektedir. Ayrıca bu konu ile alakalı yazmış olduğumuz İş Hukuku sayfamızı inceleyip, detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal güvenlik kurumuna bildirilen kaza sonrası işçinin geçirdiği kazanın nedeni araştırılır. Suç işçide değil ise iş yerinde güvenlik ihmali bulunmaktadır. İş yerine karşı işçi hakları ve tazminat için dava açılmaktadır. İşçinin yaralanma sonucunda çalışmama durumu için her iş günü iş yeri ödeme yapmak zorundadır. İşçi çalışma esnasında iş kazası sonucunda vefat ettiğinde bu haklar işçinin ailesine geçmektedir. Aynı dava işçinin ailesi tarafından açılmaktadır.

İş Kazası Bildirimi Nasıl Yapılır?

Sosyal sigortalar kanunu dâhilinde işçi iş kanununun 77.maddesi gereğince iş kazası geçirdiğini gerekli yerlere bildirmektedir. İş kazası bildirimleri hukuk bürosunda bulunan avukatlar tarafından gerçekleşmektedir. Aynı zamanda elektronik ortamdan da kazanın bildirilmesi gereklidir.

Leave a Comment