Kıdem Tazminatı Nedir?

Çalışanlar işten çıkarılma durumunda mağdur olmamaları için verdiği emeğin karşılığını kıdem tazminatı olarak alırlar. Böylece yeni bir iş bulana kadar güvenceleri olmuş olur. Bazen de yeni bir ev ya da araba almak için yatırım olur. Kıdem tazminatını herkes alamaz, almak için belli unsurlar vardır.

 Kıdem Tazminatı Ne Şartlarda Alınır?

 Bir işçinin kovulma durumunda emeğinin karşılığını alması için kıdem tazminatı şartları vardır. İşçinin işten çıkarılmadan önce en az bir sene sigortalı olarak çalışıyor olması gerekir. Ayrıca işçi kendi bırakmamalı işveren tarafından çıkarılmalıdır. Kendisi işi bırakan çalışanlar kıdem tazminatı alamaz. İşi bıraksa bile tazminat almaya hak kazanan işçiler vardır ama bu belli durumlarda olur. Bazen işten çıkarılma durumu olmasa da iş yeri taşınır ya da iflas ederse de işçi tazminat almaya hak kazanır.

 Kendi İsteğiyle İşi Bırakıp Kıdem Tazminatı Almak

 Bazı özel durumlarda işçi kendi isteğiyle iş yerinden ayrılırsa kıdem tazminatı alabilir. Bunlarda biri evlilik sebebiyle işi bırakmak, evlilik cüzdanıyla durumu kanıtlayan kadın tazminat almaya hak kazanır. Evlilik sebebiyle işi bırakan kadın sadece ihbar parasını almaz. Onun dışında kıdem tazminatı alacaktır.

 İşveren işçiyi istifa etmesi için zorluyor, stratejiler uyguluyorsa ve işçi bunu kanıtlarsa da tazminat alabilir. Yıldırma politikası uygulanan bir iş yerinde çalışıp işi bırakırsanız tek yapmanız gereken bunu kanıtlamak olacaktır.

 Eğer emekli olmak için işi bırakırsanız da kıdem tazminatı alabilirsiniz. Prim gün sayınız dolmuş ve yaşınızı çalışmadan beklemek isterseniz tazminat almaya hak kazanırsınız. Gazeteciler çalıştığı yerde beş yılını doldurursa istifa etse dahi kıdem tazminatı almaya hak kazanır.

 Kıdem Tazminatı Hesaplama

 Kıdem tazminatı alacak olanlar günler hatta aylar öncesinden hesaplamaya başlarlar. Kıdem tazminatı hesaplama nasıl yapılır? Kıdem tazminatı alacak işçi her tam yıl için 30 günlük brüt ücret alır. Bir yıldan artan süreler ise aynı şekilde bir yıla oranlanarak hesaplanır. İnternette kıdem tazminatı hesaplama diye arama yaptığınızda sizin için tazminatı ve ihbar parasını hesaplayan siteler vardır. İşe başlama tarihinizi ve işi bırakma ya da çıkarılma tarihinizi belirttiğinizde o yıla göre tazminatınız hesaplanır.

Leave a Comment