Yurtdışına Çıkış Yasağı Nedir? Nasıl Kaldırılır?

Yurt dışı çıkış yasağı özellikle günümüz şartlarında çok büyük bir ceza ve kısıtlamadır. Dünyanın artık eskiye nazaran oldukça küçük olduğu gerçeği herkes tarafından kabul edilen bir gerçektir ve artık yurt dışına çıkmak çok daha kolaydır. Genel olarak artık iş dünyası yurt dışı ile bağlantılı olarak işlerini yürütürler ve yurt dışı çıkış yasağı özellikle bir iş adamına bir kısıtlama getirirse bu çok büyük bir sorun teşkil eder.

Yurt dışı Çıkış Yasağı Nedir?

Yurtdışına çıkış yasağı genel olarak ülkeden yasal yollar ile ayrılmayı kısıtlayan bir yasaktır. Bu yasak ile birlikte yurt dışına çıkmak kesinlikle yasaklanır ve eğer bu kısıtlamaya sahip bir insan kaçak yollar ile yurt dışına çıkar ise suçlu olarak kabul edilir ve hakkında yakalama emri çıkarılır.

Yurt Dışı Çıkış Yasağı Neden Verilir

Genel olarak yurtdışına çıkış yasağı uygulanmasının yelpazesi çok geniştir. Olağanüstü salgın ve felaket durumların devletler komple olarak yurttaşlarına yurt dışı çıkış yasağı getirebilir.

Bunun yanı sıra mahkemeler daha yargılaması bitmemiş üzerinde ağır derecede şüphe olan. Kaçma girişiminde bulunabileceğini düşündüğü zanlılar için veya delil kararmak için yurt dışına çıkabileceğini düşündükleri dava sanıkları için bu kararı verebilirler.

Bu durum genel olarak büyük ve ağır suç teşkil edebilecek davalarda görülür özellikle cinayet ve dolandırıcılık davalarında sık rastlanan bir kısıtlama olarak göze çarpmaktadır. Bu durum genel olarak bir kısıtlama durumu olsa da dava sanığının suçsuz olduğu ispatlandığında veya dava sona erdirildiğinde bu kısıtlama otomatikman kalkmaktadır.

Yurt dışı Çıkış Yasağı Nasıl Kaldırılır?

Yurt dışına çıkış yasağı nasıl kaldırılır sorusu oldukça zor bir sorudur. Yurt dışı çıkış yasağına itiraz etmek mümkündür ve bu itiraz hakkı herkes için saklı bulundurulmuştur bu itiraz hakkı ceza muhakemesi kanunun 111. maddesinde açıkça belirtilmiş. Yapılan itirazlar genel olarak Cumhuriyet Başsavcılığının da onayı alınarak hâkim ve mahkeme tarafından değerlendirilmektedir ve bu kararı bozma yetkisi sadece ve sadece mahkemelere aittir.

Bu kısıtlama genel olarak çok fazla kaldırılma veyahut değiştirilmeye uğrayan bir durum olarak görülmez. Mahkemeler bu kısıtlamada oldukça katılardır ve bu kısıtlamanın delinmesi sonucunda dava sanığının üzerindeki şüpheler kat ve kat artacaktır. Mahkeme heyeti bu durumu ayrı olarak değerlendirip bu durum için ayrı bir cezada verebilir.

Leave a Comment